Jak zaplanować podróż? Krok po kroku
- Anastazja i Artur
- 19 paź 2019
- 5 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 11 kwi 2022
A więc od czego zacząć ?
Nieważne czy wybieracie się do Pragi czy poza Europę, lista działań którą Wam przedstawimy okaże się pomocna niezależnie od destynacji.
Do dzieła!

# KROK 1 - wybór państwa/państw docelowych i spis miejsc które chcemy zobaczyć
Po wyborze określonego państwa, zawsze tworzymy spis miejsc które chcemy w nim zobaczyć. Korzystamy głównie z przewodników w formie książki. Z własnego doświadczenia polecamy wydawnictwo Pascal - opisują mnóstwo miejsc, które możecie dokładniej wygooglować oraz serię Lonely Planet - miejsc jest mniej ale za to zawierają wskazówki dotyczące transportu z lotniska, zniżek i dobrych lokali. Korzystamy też z wyszukiwarek internetowych - wpisujemy miejscowość w wyszukiwarce google.com i dokładnie analizujemy wyniki, aby nie pominąć żadnego ciekawego miejsca.
Ostatnim etapem na potwierdzenie planów jest youtube.com z filmami typu: "Top miejsca" lub "Local guide". Jeśli przeglądacie filmy i blogi po angielsku to zawsze będzie dla was więcej opcji. Do spisu zawsze też dodajemy kilka zdań o każdym miejscu, jego historii i ciekawostkach - wszystko to zapisujemy w jednym notatniku z nazwą państwa docelowego, który zabieramy w podróż.
Co ciekawe - wcale nie sugerujcie się kolejnością spisu miejsc. Trzeba ją zmieniać i dopasowywać do cen, środków transportu i terminów. W podróżach najważniejsza jest ELASTYCZNOŚĆ. Gotowy spis miejsc możemy potem dopasować do terminu w którym np. loty są najtańsze.
# KROK 2 - szczegółowe informacje o bezpieczeństwie
Dostęp do niektórych państw na świecie łączy się z pewnym niebezpieczeństwem. Niestety nawet i w Europie możemy spotkać się z różnego rodzaju zamachami lub niebezpiecznymi ulicami w dużych miastach, które lepiej omijać. Przede wszystkim planując wyprawę zawsze czytamy na stronie Ministerstwa Zagranicznego jakie są potencjalne zagrożenia w danym kraju i jak się na nie przygotować.
Na stronie znajdziecie spis wszystkich państw alfabetycznie: dodatkowo informacje o pobycie, wizach i ewentualnych szczepieniach które trzeba wykonać. Są tam też opisane obyczaje z którymi warto się zapoznać wjeżdzając do bardziej odległych miejsc. To co dla nas wydaje się normą - w innych krajach może okazać się obrazą. Przykład - w Singapurze jest zakaz żucia i przewożenia gum do żucia. Kary w Azji są rygorystyczne, więc warto zaprzyjaźnić się z tą stroną aby wasz wyjazd był całkowicie przemyślany. Jeśli chodzi o niebezpieczne zwierzęta to obowiązkowo trzeba się wyposażyć w spray'e na pająki i komary w podróżach do krajów tropikalnych.
My zamówiliśmy spray marki VIGONEZ i BROS - spray na kleszcze i komary tropikalne. Oba doskonale się sprawdziły i nic nas nie ukąsiło zarówno w Azji jak i w Australii. Oczywiście mimo wszystko, zawsze trzeba patrzyć pod nogi!
# KROK 3 - spis plecaków i niezbędny ekwipunek
W podróży najważniejsze jest to żeby mieć jak najmniej rzeczy oraz wygodne plecaki/torby - szczególnie kiedy latamy z przesiadką i co kilka dni zmieniamy hotel w celu dalszej podróży. Naszym sposobem żeby niczego nie zapomnieć jest kartka A4, na której rozpisujemy po kolei to, czego będziemy potrzebować w bagażu głównym i podręcznym - o zawartości plecaków możecie przeczytać dokładniej w następnym poście. Dostępna jest tam nasza checklista z którą warto pakować się do podróży.
Pamiętajcie żeby w razie zgubienia bagażu (nam się to przydarzyło w locie do Melbourne) schować kilka par bielizny, najważniejsze kosmetyki, dokumenty i rzeczy na pierwsze 2 dni - do bagażu podręcznego.
Warto skserować paszport i dowód osobisty i umieścić w głównym bagażu. W przypadku zagubienia zawsze mogą go szybko zweryfikować. Kopię taką posiadamy też zawsze w bagażu podręcznym i innym miejscu niż portfel, ponieważ podczas kradzieży dokumentów, wciąż mamy ksero potwierdzające tożsamość.
Sprawdzajcie też jakie ograniczenia co do kilogramów bagażu ma każda z linii lotniczych którą się poruszacie, gdyż mając ich kilka na trasie - wymagania mogą być inne i wtedy pojawia się problem. Warto wszystko wcześniej sprawdzić.
# KROK 4 - poczytanie opinii o przewoźnikach/hotelach i wypożyczalniach samochodowych
Zawsze dobrze jest poczytać wiele opinii przed wyborem hotelu lub innej usługi. My rezerwujemy głównie na booking.com i Airbnb więc łatwo zobaczyć to, co goście sądzą o poszczególnych miejscach. Najlepiej wybierać hotele blisko centrum lub przystanków metra, co umożliwia nam sprawne całodzienne zwiedzanie bez marnowania czasu na dojazdy.
Jeśli chodzi o loty czy przewoźników to wybieramy te najbardziej atrakcyjne cenowo, czasem 4 h w mniej wygodnym samolocie niewiele zmienia a cenowo wychodzi dużo lepiej. Wypożyczalnie - czytajcie opinie na ich stronach a jeśli planujecie dłuższą podróż to koniecznie znajdźcie grupy na Facebooku typu "Podróże po USA", gdzie ludzie dzielą się cennymi informacjami i polecają wiele sprawdzonych firm.
# KROK 5 - kosztorys w Excelu lub ręcznie
Jadąc na 2-3 dniowe wycieczki wystarczy kartka papieru i ręczne podliczenie kosztów, jednak na dłuższe wyprawy Excel bardzo ułatwia zadanie. My zawsze tworzymy dwie rubryki:
koszty planowane i rzeczywiste, co pozwala nam na sprawdzenie po podróży czy zmieściliśmy się w planowanym budżecie. W kosztorysie uwzględniamy hotele, transporty, bilety do atrakcji, dzienne wydatki typu jedzenie/komunikacja miejska, wstępy do parków narodowych, inne dodatkowe atrakcje i oczywiście - ile obcej waluty należy wymienić i ile mieć na koncie.
Nie zapomnijcie o ubezpieczeniu! My mamy Kartę Planetę Młodych - jest ważna na rok i oferuje leczenie za granicą oraz NNW (niestety nie obejmuje Kanady i USA.) Jeśli chodzi o płatność poza granicami Polski, to niestety w wielu krajach bankomaty narzucają duże opłaty oraz prowizje od każdej transakcji. My używamy karty PKO - konto dla młodych, ponieważ pozwala ona dokonywać darmowej wypłaty z bankomatów na całym świecie.

# KROK 6 - procedury wizowe
Już ze strony Ministerstwa możemy się dowiedzieć czy do danego kraju potrzebujemy wizy. Do niektórych państw typu Kanada, Chiny czy Australia potrzebujemy tzw. potwierdzenia wjazdu.
Potwierdzeniu zawsze towarzyszy kilkustronny formularz online, po którego wypełnieniu dostajemy decyzję na e-maila, że bez problemu możemy wjechać TURYSTYCZNIE na teren danego państwa. Formularzy i wszelkich informacji zawsze szukamy na oficjalnych stronach rządowych danego kraju, czasem towarzyszy im symboliczna opłata typu 7$, ale zazwyczaj są bezpłatne. Potwierdzenia otrzymujemy od kilku godzin do 2-3 dni roboczych.

# KROK 7 - rezerwujemy loty/hotele/autobusy/samochód
Gdy wszelkie formalności wizowe zostały załatwione - czas na zabookowanie lotów. Zawsze przeglądamy je dużo wcześniej żeby złapać dobrą okazje. Kiedy sprawdzacie loty, zawsze róbcie to w trybie Incognito (Ctrl/Cmd + Shift + N) - ceny nie wzrastają po odświeżeniu. Zazwyczaj korzystamy z esky.pl, jest to dobra przeglądarka i skupia ze sobą wszystkie linie lotnicze więc jest szeroki wybór. Po znalezieniu odpowiedniego połączenia u pośrednika (esky.pl), warto przejść bezpośrednio na oficjalną stronę linii i tam dokonać rezerwacji - omijamy w ten sposób prowizję.
Dobrą niskobudżetową przeglądarką jest również - Azair.com, można tam chwycić naprawdę tanie loty po całej Europie. Po lotach rezerwujemy hotele, wcześniej w Excelu zapisaliśmy ile spędzamy nocy w każdym miejscu więc jest to ułatwienie. Właśnie w tym miejscu szkicuje się nasz cały zarys wyprawy, bo po hotelach dopasowujemy transporty między miastami - łączymy je ze sobą, aby było to atrakcyjne cenowo. Czasem lepiej jest zostać dzień dłużej w mieście niż polecieć samolotem 3x droższym tego samego dnia do kolejnej destynacji. Elastyczność jest kluczem do każdego planowania!
# KROK 8 - szczegółowy plan zwiedzania
W tym miejscu możemy sobie pozwolić na dopracowanie całego planu zwiedzania. Uwzględniamy wszystkie miejsca które chcemy zobaczyć, adresy hoteli, dojazd do przystanków autobusowych/ lotnisk. W Google Maps tworzymy trasę każdego miasta i wszystko zwiedzamy chronologicznie, żeby nie marnować czasu na krążenie w kółko. W każdym miejscu dodajemy też kilka extra godzin lub extra dzień żeby nie pędzić, usiąść w przydrożnej kawiarni, obserwować życie które płynie w nowym miejscu - cieszyć się chwilą. Pod uwagę weźcie też godziny otwarcia atrakcji i korki (jeśli jest to duże miasto).
Nocleg w popularnych parkach narodowych należy zarezerwować z 3-4 miesięcznym wyprzedzeniem, bo miejsca są bardzo oblegane. Na końcu też bookujemy bilety do atrakcji, które są popularne, gdyż czasem ciężko dostać bilety na miejscu. Warto wchodzić na ich oficjalne strony, bo wiele z nich ma zniżki dla studentów lub darmowe bilety.
Na koniec sprawdźcie pogodę w każdym miejscu żeby dopasować ubiór. Można ruszać!

Comentários